Перейти до основного вмісту

Азербайджанська кухня

Рецепти азербайджанської кухні

Рецепти азербайджанської кухні

Азербайджан розташований у гірській системі Кавказу, тому йому характерний субтропічний і гірський клімат. Завдяки цьому жителі Азербайджану завжди мали досить великий асортимент продуктів для приготування їжі – м'яса, фруктів, овочів та різних спецій. Відповідно, азербайджанська кухня пропонує широкий спектр рецептів страв. В азербайджанській кухні можна зустріти м'ясні страви, борошняні, страви з молока та страви з овочів.

Основні особливості азербайджанської кухні

Інгредієнти страв азербайджанської кухні

Великий набір інгредієнтів, завдяки відповідному клімату, дозволяє зробити кулінарні вироби максимально корисними за рахунок наявності у стравах фруктів – апельсин, айви, яблук та овочів – баклажанів, огірків, томатів та багатьох інших. Це пояснює, чому Азербайджан та інші країни Кавказу дають світу найбільшу кількість довгожителів.

Баранина в рецептах азербайджанської кухні

М'ясом, яке переважає у рецептах азербайджанських страв, є баранина. Яловичина чи м'ясо птиці використовується не часто. Що ж до свинини – вона не використовується зовсім, у зв'язку з традиціями ісламу. Рецептів страв із вмістом алкоголю також знайти в азербайджанській кухні не можна – з тієї ж причини, що й свинину.

Посуд в азербайджанській кухні

Для приготування деяких видів страв використовують особливий посуд. Наприклад, для плову – провідної страви азербайджанської кухні – використовують так звані казани. Суть казана у тому, що він спеціальне потовщене дно, а кришці є спеціальна ємність, куди кладуть вугілля, щоб приготування плову йшло рівномірно. Для варіння супів використовують окремі маленькі чашки. Для гасіння м'яса використовують каструльки невеликого розміру, а такі страви, як кебаб і люля-кебаб вимагають використання шпажок або шампурів у процесі приготування.

Спеції у рецептах азербайджанської кухні

Використання в рецептах страв різноманітних спецій – кропу, петрушки, крес салату, базиліка, кінзи, кмину, м'яти, шафрану. Ця особливість дозволяє зробити азербайджанську кухню унікальною, а рецепти азербайджанських страв набувають ексклюзивних ароматів та вишуканих смакових відтінків.

Рецепти азербайджанського плову

Як уже згадувалося, плов зайняв свою провідну нішу у кулінарії Азербайджану. Велика кількість рецептів плову досить велика. Плов є стравою з рису, з додаванням спецій та інших інгредієнтів, які можуть суттєво відрізнятися – в цьому і полягає унікальність рецептів плову. Найчастішими добавками в плов бувають – баранина, кислі фрукти, курка і навіть каштани. Також виділяють кілька незвичайних рецептів, у яких плов виходить солодким чи молочним. Унікальність азербайджанського плову полягає в тому, що всі окремі складові процедури приготування проходять окремо і змішуються вже при подачі на стіл.

Шашлик та долма – традиційні страви азербайджанської кухні

Іншими, не менш значущими стравами азербайджанської кухні, є шашлик та долма. Шашлик готують на мангалі і, природно, ключовим інгредієнтом є баранина. Рідше можна зустріти шашлик із телятини або курки. Як не дивно, зі свинини шашлик в Азербайджані теж готують, але цей рецепт призначений виключно для туристів. Щоб вийшов якісний шашлик, ретельно вибирають барана. Баран має бути молодий, вагою не більше 10 кг та з малим вмістом жиру.

Що ж до долми, то на вигляд вона нагадує одну з основних страв російської кухні – голубці, тільки маленькі. Варіацій на тему долми, як і плову, може бути безліч. Основними ж складовими в рецепті долми залишаються баранячий фарш у поєднанні з рисом, загорнуті у виноградне листя, або нафаршировані в різні овочі. На додаток до долми подають кисломолочний соус.

Солодощі та десерти азербайджанської кухні

Говорячи про азербайджанську кухню, слід сказати про солодощі, а найголовніше – про чай. Солодощі в азербайджанській кухні мають досить широке поширення і представлені трьома підгрупами. По-перше, це випічка, а також солодощі карамелеподібної структури та цукерки. До борошняних солодощів, або до випічки, слід віднести наступні – рогалики з начинкою з горіха – мутаки, курабьє – печиво, основним інгредієнтом якого служить вершкове масло і повидло, нан – здобне печіння.

З кармелеподібних солодощів слід виділити: всім знайомі казинаки, щоправда, в рецепті азербайджанської кухні їх готують з горіхів, халву і т.п. Солодощі у вигляді цукерок такі – рахат-лукум, іноді з великою кількістю добавок або без них, щербет, заливний інжир та інші. Щодо чаю, то його прийнято подавати гостеві на знак поваги до початку трапези. Звичайно, після ситного обіду також слідує чаювання. Воно супроводжується великою кількістю солодощів та варенням. Рецепти азербайджанського варення досить різноманітні. В азербайджанській кухні можна навіть зустріти варення з оливок, варення з баклажанів, не кажучи про кавуни, райські яблучка та виноград.

В цілому, азербайджанська кухня https://kashevar.com/ua/recipes/azerbaijan заслуговує на увагу – різноманітність рецептів, страв та смакових відтінків дозволяє говорити про кухню Азербайджану, як про значну нішу кулінарного мистецтва всього світу.